آرم شبکه یک سیمانشان شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران بخشی از آرم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که از سال های 75-1374 در پخش شبکه به عنوان علامت یا نماد گرافیکی شبکه معرفی شد. آرم از دو فرم مربع، در بخش بیرونی و دایره در بخش درونی تشکیل شده است. مربع: سمبلی از چار چوب و تشکیلات بوده و هنگامی که بر یک رأس خود قرار گیرد حالتی پویا پیدا کرده و در اینجا به عنوان « کادر و چار چوبی برای ارائه تصویر» در نظر گرفته می شود. دایره: در عین حالی که به عنوان نمادی از کرۀ زمین بیانگر نگاهی جهانشمول در رسانۀ ملی است، سمبلی از «یک چشم و دیدن» نیز به شمار می رود. دو فرم  در نگاه  اول و از دید هنری و گرافیکی در تقابل با یکدیگر از یک ارتباط منطقی برخوردار بوده و هماهنگی خوبی بین فضای تاریک روشن آرم وجود دارد. جدا از این، کلیت آرم به نوعی تداعی کننده «چشم» به عنوان وسیله ارتباطی مخاطب با رسانه است. این آرم در برگ ها و اوراق اداری سازمانی در وله ها و میان برنامه ها و همچنین به عنوان نشانۀ شبکه در گوشه کادر تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آرم شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایرانبا توجه به نوع برنامه هایی که از شبکه های آموزش و  اول سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش میشوند به نظر نمیرسد  که روایات مربوط به دجال فقط به خاطر نوع و شکل آرم شبکه یک  و شبکه آموزش بر آنها صدق کند هرچند شایسته است مسئولان این شبکه ها به خاطر تشابه آرم خود با نماد یک چشم دجال نسبت به تغییر این آرمها اقداماتی را صورت دهند  تا خدای ناکرده بهانه ای از این بابت به دست دشمنان و معاندان نداده باشند .

لازم به ذکر است که شبکه کودک نیز که جدیدا برنامه های خود را از سیمای جمهوری اسلامی ایران آغاز نموده است نشان خود را یک چشم انتخاب نموده است و تاکید بیش از حد بر روی نماد یک چشم از این جهت بی دلیل به نظر  نمیرسد.

 

نشانه های شبکه کودک و شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 فروردین 1388    | توسط: اسماعیل    | طبقه بندی: مقالات،     | نظرات()