گزارشی خواندنی از برگزاری دومین همایش روحانیون اهل سنت کرد ،باحضور قزوینی ، برنامه ریزشبکه سلام

آقای قزوینی به این سوال و خیلی از سوالات مکتوب دیگر یا اصلاپاسخ نداد و یا طفره رفت و یا متوسل به خشونت و تهدید می شد به عنوان مثال چنین سخنانی را به زبا ن می آورد :« ما باکسی شوخی نداریم ، تاکنون هم چندین نفر ازوهابی هارا در زاهدان به دارآویخته ایم آنها وهابی بودندو وهابی هاهم الفبای فکری شان بر اندازی حکومت جمهوری اسلامی است ، بنابراین ما باکسی تعارف نداریم من این دفعه فقط برای تذکر آمده ام


دومین همایش روحانیون اهل سنت کرد به سر پرستی نهاد بسیج ، باحضور دکتر«حسینی قزوینی» برنامه ریز شبکه ماهواره ای وفرا افکن«سلام»،چهارشنبه 21 اسفند برگزار شد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مولانا عبدالعزیز(رح)به نقل ازسایت«اصلاح»در این همایش که با سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شده بود شخصیت هایی همچون حاج آقا سهرابی امام جمعه شهرستا ن مهاباد ، ماموستا فتاح شیخی ، ماموستا ابوبکر محمد کریمی ، ماموستا ملامحمد ثابتی و ماموستا شیخ برهانی ، شیخ جمیل و حسینی قزوینی به بحث و تبادل نظر پرداختند .

در این همایش ابتدا ماموستا فتاح شیخی به نمایندگی از روحانیّون کُرد سنی نحوه‌ی برگزاری همایش را با سخنان زیر، ‌ زیر سؤال برد: "ان الحمد لله نحمده و نستعینه و نستغفره ونعوذ بالله من شرور أنفسنا ومن سیئّات اعمالنا من یهده الله فلا مضلّ له و من یضلل فلا هادی له و أشهد أن لا إله إلاّ الله وحده لا شریک له و أشهد أنّ محمّداً عبده و رسوله. قال الله تعالی: « یأَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنْتُمْ مُّسْلِمُونَ».(آل عمران/102)

قبل از هر چیز ضمن خیر مقدم به مهمانان عالی قدر عید فرخنده میلاد با سعادت حضرت ختم نبوّت حضرت محمّد مصطفی (ص) را به همه مسلمین بخصوص حضار محترم تبریک و تهنیّت عرض می‌‌نمائیم و اینجانب به‌عنوان یک طلبه‌ی شافعی مذهب در خدمت اساتید محترم نکاتی را به عرض می‌رسانم:

1. همایش باید از طرف نهادی یا ارگانی یا هیأتی با مجوز رسمی از ارگانهای مربوطه با تعیین وقت قبلی، زمان مشخص، موضوع معین و دایر نمودن دبیرخانه جهت دریافت مقالات در تاریخ معین برگزار گردد که این همایش فاقد این شرایط است، لذا از این نظر معمولاً این یک «نمایش» است تا «همایش».

2. عنوان همایش «همایش علمی- تخصصی علمای اهل سنّت» اعلام گردیده که شامل علمای اهل سنّت تمام جهان می‌شود که می‌‌بایست از طریق رسانه‌‌ها و مطبوعات و با حضور علمای طراز اول جهان اسلام بر گزار می‌‌شد.

3. همایش به اسم علمای اهل سنّت نام گذاری شده که می‌‌بایست برگزارکنندگان همایش از علمای اهل سنّت باشند که فکر می‌‌کنم اصلاً علمای اهل سنّت اطّلاعی نداشته‌اند؛ ما اهل سنّت نیاز به قیّم نداریم.

4. اگر همایش مربوط به علمای اهل سنّت است چرا برگزارکنندگان آن برادران تشیّع هستند که این یک توهین است.

5. اگر همایش علمی- تخصصی است می‌‌بایست به جای یک ارگان نظامی، از طریق حوزه دانشگاه یا ارشاد اسلامی برگزار می‌شد که این هم جای سؤال است

6. برگزارکنندگان همایش به نمایندگی از چه مذهبی و از چه نهادی در همایش شرکت دارند و هدف برگزارکنندگان چیست؟

7. اگر هدف از همایش دلسوزی برای اهل سنّت است که گویا بعضی به مذهب اهل سنّت توهین می‌‌کنند به اسمهای گوناگون خطر اینها از توهین کسانی که به همسر پیامبر امّ‌المؤمنین حضرت عائشه(رض) و خلفای راشدین آیا بیشتر نیست؟ و ما اهل سنّت قادر به دفاع از خود هستیم.

8. اگر هدف از همایش نقد و بررسی اهل سنّت به‌خصوص امام شافعی(رض) است، می‌‌بایست از طرف اهل سنّت برگزار می‌‌شد.

9. اگر همایش بررسی اختلاف بین اهل سنّت و تشیع است، در هفته وحدت که انتظار تحقق وحدت بیشتر داریم و نیاز مبرم ما مسلمانان است این مخالف توصیه‌های امام راحل و مقام معظم رهبری و علمای طراز اوّل اهل سنّت و اهل تشیّع است و به ‌نفع دشمنان اسلام و مسلمین است.

10. اگر هدف از این همایش اظهار علم و مناظره‌ی علمی است اینجانبان به شرایط زیر آمادگی خود را با حضور هیأت داوران از عوامل جرجانی تا سبزواری اعم از صرف و نحو، منطق، بلاغت، فلسفه و کلام، علوم اصول الفقه‌، علوم الحدیث و علوم القرآن، اعلام می‌‌داریم:

الف) پخش مستقیم از تلویزیون

ب)حضور داوران مستقل

11. اگر هدف از برگزاری این همایش توجیه اهانتهای است که از طریق شبکه سلام به اهل سنّت می‌شود، همچنانکه در استان کردستان فرمودند اینگونه شبکه‌‌ها در خدمت انگلیس و دشمنان اسلام هستند، باید نسبت به این همه توهین که به اهل سنّت می‌‌کنند جنابعالی رسماً معذرت خواهی کنید.

12. اگر هدف از این جلسه، فقط سخنرانی جنابعالی باشد همین اندازه که از«شبکه سلام» می‌‌شنویم کافی است.

در بخش هایی از این همایش نیز سخنان علمای شرکت کننده حالتی پرخاش گونه به خود گرفت تاجائیکه ماموستا محمدکریمی طی سخنانی تصریح کرد : من از حاج آقای قزوینی گلایه مندم چراکه ایشا ن دربرنامه های شبکه تلویزیونی«سلام»که یک شبکه موهن نسبت به اهل سنت و اعتقادات آنان است حضوری توهین آمیز دارد .

او همچنین ادامه داد:من از ایشان که کتابهایشان پر از توهین و ناسزا به اهل سنت است می خواهم فقط به یک مورداهانت نسبت به ائمه خودشان ازسوی اهل سنت اشاره کنند.

ماموستا شفیع برهانی نیز در سخنان خود آقای حسینی قزوینی را مورد خطاب قرارداد و افزود : حاج آقا شما لازم نیست مشکلات ما را با لبنان وعربستان سعودی قاطی کنید ، شما چرابه کلمه (وهابی) پافشاری می کنید ، ما در مهاباد وهابی نداریم ، ما شافعی بوده و پیرو مذهب امام شافعی (رح) هستیم .

در ادامه این همایش یکی از حضار غیر روحانی نیز خطاب به آقای قزوینی گفت : حاج آقا من هم سوالی دارم وآن اینکه درقیام بزرگ امام حسین (رض)72 تن از یاران ایشان شهید شدند چرا شما فقط چند نفراز آنها را نام می برید چرانامی ازابوبکر ، عمر ، عثمان ودیگر پسران حضرت علی (رض) نمی برید ؟!!

آقای قزوینی به این سوال و خیلی از سوالات مکتوب دیگر یا اصلاپاسخ نداد و یا طفره رفت و یا متوسل به خشونت و تهدید می شد به عنوان مثال چنین سخنانی را به زبا ن می آورد :« ما باکسی شوخی نداریم ، تاکنون هم چندین نفر ازوهابی هارا در زاهدان به دارآویخته ایم آنها وهابی بودندو وهابی هاهم الفبای فکری شان بر اندازی حکومت جمهوری اسلامی است ، بنابراین ما باکسی تعارف نداریم من این دفعه فقط برای تذکر آمده ام ...

در واکنش به اظهارات و تهدید های آقا ی قزوینی یکی از ماموستاها به شدت وی را مورد انتقاد قرار داده و اظهار داشت : این شیوه صحبت کردن آقای قزوینی با روح اسلام و مواضع مقامات رده بالای کشور مان در تناقض است ،این اظهارات تنها باشیوه رفتار انسانهای مرتجع تناسب دارد ، انتظار می رود ایشان مثل یک آخوند حوزوی صحبت کنند ، اینجا پادگان نیست ، ما جمعی روحانی هستیم و می خواهیم دوستانه بحث کنیم .

لازم به ذکر است در این همایش علاوه‌ بر اینکه‌ چندین روحانی شیعه حضور به‌ هم رسانده‌ بودند، رئیس مرکز بزرگ اسلامی مهاباد، امام جمعه‌ی بوکان، ملا ابوبکر حمامیان کارمند شورای روحانیت بوکان و نیز چند نفر روحانی شیعه از شهرهای نقده‌ و ارومیه‌ نیز حضور داشتند.

علاوه‌ بر حضور هشتاد نفر از روحانیّون مهاباد، رئیس شورای اسلامی شهر و چند تن از اعضای آن و تنی چند از رؤسای ادارات شهرستان مهاباد و نیز فرماندهی بسیج شهرستان حضور داشتند. پذیرایی و هماهنگی و مجری این همایش نمایشی به‌ عهده‌ی نیروهای بسیج مهاباد بود.

در پایان مراسم طومار اعتراضی علمای دینی اهل سنّت مهاباد در میان حضار توزیع شد که‌ تصویر آن را در ذیل خبر می بینید

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 آذر 1387    | توسط: اسماعیل    |    | نظرات()